Du kan med fordel bruge krageuglen i områder, hvor du er plaget af f.eks. duer og måger og ikke ønsker dem der. Sæt uglen op og fold vingerne ud, så de kan bevæge sig i vinden. Skift uglens placering en gang imellem og tag den ned i en kortere periode for at øge skræmme effekten.
For at overliste de trækkende krager er det vigtigt med et naturtro setup af lokkekrager. Her får du en flot lokkekrage med flock i naturlig størrelse.
Lokkeugle er synlig i terrænet med en højde på 60 cm, og den har det helt rigtige vrede udryk i øjnene. Erfaringer viser, at det især er uglens øjne og det hvide hageparti, der opildner kraverne til at angribe.
Super effektiv lokkekrage med motoriserede vinger fra MOJO, der på en meget naturtro måde efterligner en krage, der angriber et skadet byttedyr. Lav eventuelt en opstilling med en MOJO krage sammen med vores udstoppede lokkerkrager, og du vil kunne tiltrække krager fra en afstand.